Kolová sukně aneb Učím se šít

Protože miluju získávání nových dovedností, rozhodla jsem se naučit šít. Dalo by se říct, že k šití mám pozitivní vztah už od malinka a děkuju za to mojí mamince. Kdo nezažil devadesátky s málo penězi, tak tohle nejspíš nezná. Tenkrát totiž bylo mnohem levnější a jednodušší si oblečení prostě ušít. Všude se dala koupit burda, kde bylo spoustu fajn střihů, podle kterých se stříhalo jedna báseň. Navíc mám strašně šikovnou mámu, která mi ušila třeba mančestráky, zimní kabátek, župan, košili nebo šaty. Já jsem samozřejmě jako zvědavé dítě musela vždycky pomáhat, takže jsem vybírala knoflíky nebo nášivky a dokonce jsem si jednou ušila i bundičku na plyšáka. Mým doposud největším úspěchem pak byly širokánské zvonáče (to mi bylo 12) a kostým kněze do školního muzikálu. Pro co jsem se rozhodla tentokrát?Photo6

Říká se, že by člověk neměl začínat u složitých věcí, že by se měl všechno učit postupně. Ale to já ne, já musím všechno umět hned. Takže jsem místo šití povlečení, tote bagů (i když pár tašek už jsem ušila, to je pravda) a podobných hranatých volovinek vrhla rovnou na kolovou sukni. Ona vlastně ani tak těžká na šití není, když máte dostatečně velký kus látky. A spolu s premiérou v šití tu máme i premiéru videovou. Tak si to pokud možno užijte, poučte se, zasmějte se mému „eee“ a pohledům do země a nezapomeňte se podívat na fotky pod videem (nebo dokonce i napsat komentář).

Pokud šijete poprvý jako já, doporučuji vybrat levnou a jednobarevnou látku. Já jsem si koupila černou v Ikee, kde mě metr vyšel asi na stovku. Šířku látky vybírejte podle toho, jak dlouhou sukni chcete mít. Pokud budete šít kousek nad kolena, potřebujete látku širokou aspoň 140 cm, lepší je ale hledat 150 cm. Kolik látky celkem? Vezměte šířku látky (150 cm) a přidejte k tomu 15-20 cm, záleží, jak široký budete chtít pásek (horní lem). Takže v konečném součtu potřebujete něco málo pod 2 metry.

DSC_0011Slibovaný nákres – primitivní, ale snadno pochopitelnej ;) Jedna kružníce má průměr 20 cm, ta druhá 70, pokud chcete 50 cm dlouhou sukni. Takže chcete-li sukni kratší, udělejte druhou kružnici menší, to je docela jednoduchá logika. Nezapomeňte při stříhání nechat 1-2 cm navíc, aby bylo za co sešít.DSC_0002 (3)Nevypadá i na ramínku dost slušně?DSC_0007 (2)Nespornou výhodou kolový sukně je to, jak krásně vypadá, když se točí.

DSC_0016Nemůžu se na ní vynadívat. I když to není perfektní a hodně jsem toho mohla udělat líp, jsem na sebe patřičně pyšná. Beru to jako malý krok do nového světa nití, látek, stříhání a šití, který se mi už teď strašlivě líbí. A už mám vybráno asi 200 látek v Domu látek, takže bych měla šít jako divá.

Uff, příště budu míň koukat do země/okna a eee-ovat, slibuju. Už se nikdy nebudu pozastavovat nad čimkoliv, co blogeři dělaj ve videu. Nikdy.

Reklamy
Comments
7 komentářů to “Kolová sukně aneb Učím se šít”
 1. Sára napsal:

  Šila jste to ručně ????

 2. Radka napsal:

  Dobrý den, láku jste měla pleteninu nebo tkaninu?

 3. Nicole Menette napsal:

  To je paráda! Jsi hrozně šikovná, klobouk dolů žes to šila poprvé! Taky se na to chystám :D článek pak bude na blogu :D

 4. Thérèse napsal:

  Sukně se ti povedla! Sama taky s zkouším šít a tuhle sukni si taky plánuju udělat. S látkami jsem na tom stejně, když vidím všechny ty krásné vzory…. Tady mají spoustu krásných a levných látek :) http://metraz-latky-mirus.cz/

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: